Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ

Η σημαία έχει πέντε μπλε λωρίδες και τέσσερις άσπρες. Όλες μαζί είναι εννιά. Και συμβολίζει την ελευθερία. Το σύνθημά της είναι Ελευθερία ή θάνατος, που έχει 9 συλλαβές, όσες και οι λωρίδες της σημαίας μας.
Κάθε χώρα έχει τη δική της σημαία.
Η Ελλάδα μας έχει γαλανόλευκη σημαία. Είναι γαλάζια όπως η θάλασσα και ο ουρανός μας.
Έχει τον ελληνικό σταυρό πάνω της σχηματισμένο.
Είναι σύμβολο ιερό. Σε κάθε αγώνα που έκαναν οι πρόγονοί μας η σημαία βρίσκονταν μπροστά. Δεν την εγκατέλειπαν ποτέ. Θυσίαζαν ακόμα και τη ζωή τους γι' αυτή.
Πρέπει να είμαστε περήφανοι για την ελληνική σημαία. Πρέπει να δείχνουμε μεγάλο σεβασμό σ' αυτό το ιερό σύμβολο.
Κατερίνα

Το σχολείο μας ξεκίνησε

Στην αρχή του σχολείου μας ήμασταν πολύ χαρούμενοι γιατί θα αρχίναγαν τα μαθήματα και είχαμε πολλές ευχές, επιθυμίες και ποιον δάσκαλο θα έχουμε στο σχολείο.
Τα πιο πολλά παιδιά δεν χάρηκαν γιατί τελείωσαν οι διακοπές και το παίξιμο και αρχινάγανε τα φροντιστήρια και τα βάσανα.
Όταν γίνεις άντρας θυμάσαι τις παιδικές αναμνήσεις που πέρασες στο Δημοτικό και τις γοητευτικές εικόνες που είδες στο σχολείο.
Άγγελος Ραψωματιώτης Στ΄

Το σχολείο μας ξεκίνησε
Το σχολείο ξεκίνησε. Τα παιδάκια με τις τσάντες τους στην πλάτη πάνε χαρούμενα στο σχολείο.Πάνε να μάθουν καινούργια πράγματα. Το σχολείο είναι χαρά για όλους μας. Το σχολείο αρέσει σε όλους. Εμένα μ' αρέσει πάρα πολύ.
Ιωάννα Σότα Γ' τάξη

Το μάθημα της μουσικής στο σχολείο μας

Το μάθημα της μουσικής μου αρέσει πολύ γιατί κάθε φορά που έρχεται ο κύριος φέρνει μαζί του το αρμόνιο. Όταν χτυπάει κουδούνι έρχεται ο διευθυντής του σχολείου με την κιθάρα του, ο κύριος της μουσικής με το αρμόνιό του και λέμε τραγούδια.
Κάθε χρόνο κάνουμε μεγάλη προσπάθεια για την 28η Οκτωβρίου.
Η μουσική και τα τραγούδια για μένα είναι μελωδία (έκφραση) και παίρνει μέρος σε όλες τις εκδηλώσεις.
Χρυσέτα Φούζα

"Ο αθλητισμός στη ζωή μας"

Ο αθλητισμός κάνει πολύ καλό στον άνθρωπο γιατί του γυμνάζει το σώμα και τους μυς για να έχουν πιο καλή υγεία.
Μερικά παιδιά δεν γυμνάζονται κάθε μέρα και παθαίνουν σκολίωση και μετά γίνεται καμπούρης για όλη τους τη ζωή.
Για να περάσεις αυτήν την αρρώστια πρέπει να γυμνάζεσαι κάθε μέρα και να κάνεις άλλες πολλές ασκήσεις που γίνονται με στρώμα κάτω στο πάτωμα.
Γίνονται και άλλες πάνω-κάτω που πρέπει να τις ξέρεις πολύ καλά για να τις κάνεις αυτές τις ασκήσεις.
Εγώ που είμαι μικρό παιδί πρέπει να γυμνάζομαι γιατί άμα γίνω άντρας πρέπει να γίνω πολύ δυνατός για να σηκώνω βαριά πράγματα.
Άγγελος Ραψωματιώτης Στ'

Οι ολυμπιακοί αγώνες πλησιάζουν

Οι ολυμπιακοί αγώνες θα γίνουν στην Ελλάδα το 2004.
Στην πατρίδα θα έρθουν όλα τα κράτη του κόσμου.
Για να γίνει αυτό, θα πρέπει να γίνουν έργα. Η γνώμη μου για τους ολυμπιακούς αγώνες είναι πως θα ωφελήσουν σε πολλά πράγματα.
Επιτέλους η "Ελληνική φλόγα" θα ανάψει στην Ολυμπία όπου και θα παραμείνει για την έναρξη των αγώνων.
Αργύρης Τασιόπουλος Γ' τάξη

Η ιστορία του χωριού μου

Το 1944 όπως μου είπε ο παππούς μου ήρθαν οι Γερμανοί στην Ελλάδα. Τότε οι Ιταλοί πήγαιναν σε μέρη της Ελλάδας για να πιάσουν δουλειά επειδή "έπεσαν". Εδώ στο χωριό ήρθαν αρκετοί Ιταλοί να δουλέψουν.
Όταν ο παππούς μου πήγαινε σχολείο μερικές φορές χτύπαγαν οι καμπάνες. Αυτό σήμαινε ότι έρχονταν οι Γερμανοί και μετά έρχονταν ξανά σχολείο μετά από λίγες μέρες τα παιδιά. Μου είπε ακόμη ότι τους μεγάλους τους έπαιρναν για στρατιώτες ή τους κακομεταχειρίζονταν, ενώ στα παιδιά ή τους μίλαγαν. Αυτά μου είπε ο παππούς μου
για τη ζωή με τους Γερμανούς και τους Ιταλούς.

Κωνσταντίνος Χ. Γεωργίου

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ